Proč je máma nejlepší manažer

Nedávno jsem někde na Linkedin narazila na zajímavý příspěvek, který tam vyvěsil člověk z HR odvětví a velmi mě pobavil. Byl to životopis uchazečky o zaměstnání, která tam kromě předchozích pracovních zkušeností měla také 9 let na pozici Family manažera. Když jsem se nad tím zamyslela, tak jsme vlastně všechny mámy velmi výkonné Family manažerky.

Dneska se při pohovorech personalisté s oblibou ohání slovíčky jako je empatie, týmová spolupráce, budget, výkonnost, efektivita nebo schopnost dobře a kvalitně řídit lidi. Tohle ale jako mámy na mateřské (potažmo rodičovské) máme přeci v malíku. Nebo snad ne?

Taky vás vždycky pobaví ty školkové vzkazy na nástěnkách? Narvěte tam vykřičníků, co se do vás vejde :)

Jsme empatické a umíme tvrdě vyjednávat

Kdo jiný je víc empatický, než máma na mateřské? Každý den se musíme vcítit a vyřešit tisíce sporů, leckdy netradičních dotazů, nebo prostě záchvatů naši skvělých ratolestí, protože jste si zrovna dovolila zmáčknout jako první tlačítko u výtahu, když jdete z návštěvy od známých.

Těchto situací je za den nepočítaně a vy jimi proplouváte ani nevíte jak. Jako mámy jsme také skvělé  vyjednavačky (u nás alespoň co se sladkostí a motivace uklízet si hračky). Představte si obrovské nákupní centrum - hračkářství kolosálních rozměrů. S prckem starším 2 let už musíte umět sakra dobře vyjednávat, protože jinak platební karta zapláče a vám domů přibudou další 4 poníci nebo růžové Barbie. A to nemluvím o scénkách, kdy vám hystericky plačící dítě visí na noze, že prostě toho růžového a svítícího poníka nutně potřebuje a bez něj nejde domů. Poznáváte se v některé ze situací?

Strážce rodinného krbu


Budget s prstem v nose

Mámy spravují celý rodinný rozpočet (alespoň u nás to tak je). Staráme se o zajištění chodu a základních životních funkcí celé rodiny, kterou většinou zajišťuje lednička a její pravidelné doplňování. S rostoucím věkem dětí přibývají specifické požadavky na složení její náplně, takže musíte být neustále v obraze. Do toho uhlídat včasné platby všech kroužků, školek  a dalších zájmových aktivit.

Budgetové aktivity vrcholí před Vánoci, kdy musíme obstarat dárky pro celou rodinu a před letními prázdninami, kdy zejména maminky větších dětí řeší letní tábory a další aktivity, které zabaví jejich ratolesti a ony mohou chodit do práce. Do toho se přidají splátky hypotéky, účty za vodu, elektřinu a plyn. No položek, za které by se ani lecjaké finanční oddělení nadnárodní korporace nemuselo stydět. V takových firmách budgety spravuje několik specialistů a vy jste na to sama, maximálně s pomocnou rukou vašeho muže nebo partnera.


Efektivně výkonná máma

Znáte to... klasická ranní špička. Vypravit starší dítě do školky / školy znamená, že během relativně krátkého časového úseku musíte dostat neprobuditelného spáče z postele, připravit snídani (do toho případně nakojit menšího hladovce) a nachystat oblečení (které už leckdy prochází reklamací nositelky, takže se tato činnost opakuje několikrát :). Potom dohlédnout na čištění zoubků, učesat vlásky a v 7.45 startovat auto, abychom stihli brány školky, než ji zavřou. Je velmi vtipné ráno pozorovat ostatní maminky, se kterými se potkávám ve školce, jak vybíhají s nedbalým drdolem a nejlépe slunečními brýlemi na očích, protože ještě nesplaskly kruhy pod očima po další probdělé noci. A přiznejte se, kolikrát jste takhle do školy jely vy :) Já několikrát. A to se přiznám, že nesmím sundavat ve školce bundu, protože pod ní mám ještě pyžamo, přes které jsem jenom nahodila tepláky. Ale pššt... o tom se nahlas nemluví.

Pak záleží, jestli máte jedno dítě, nebo víc. Buď spěcháte do práce (kde za extrémně krátkou dobu zvládnete zhruba 3x víc práce, než ostatní kolegové), nebo začne kolotoč vaření (či jiných, velmi zábavných domácích prací) a u toho děláte animační program pro vaše další poklady.

Ideální víkendový program z pohledu dětí


Zatím ještě nemám osobní zkušenost s převozem dětí z a na kroužky, ale to už je naprostý vrchol a vysoká škola efektivity a výkonnosti.

...ale důležité je vše hlavně brát s humorem a nadhledem


A jak se na to díváte vy? Taky patříte mezi výkonné Family manažery s dlouholetou praxí? :) Dejte mi vědět dole v komentářích, co si o tom myslíte.

Tereza


Komentáře

Oblíbené příspěvky