Mých 5 rad, jak vyzrát na kojení

Až mi zas někdo bude povídat o tom, jak je kojení snadné a miluje zrovna tyhle chvilky strávené se svým dítětem, tak se mi nejprve orosí čelo a potom vybaví ty hektolitry „krve a potu“, co mě můj boj o to, kojit svou dceru, stál sil a slz.

Hodně maminek bojuje se stejným problémem a často bývají po porodu stejně zaskočené, jako jsem byla kdysi já. Všude jsem četla, jak je kojení báječné a skvělé, ale nikde už nepsali o tom, jaká je to dřina si kojení vybojovat a že cesta k bezproblémovému kojení je velmi trnitá a plná zapeklitých překážek.

Rozhodla jsem se tedy sepsat několik svých tipů, které mi fungovaly a pomohly k tomu, že dneska můžu svou druhou dceru kojit a už si to i užívám.Rada č. 1 – Hlavně klid!

Tak a tohle vytesat zlatým písmem do kamene. Nic nemá na kojení větší vliv, než je vaše psychika. I když je to po čertech těžké se neustále přesvědčovat o tom, že to bude fajn (a přitom v ruce držíte řvoucí a vzpouzející se dítě), tak vydržte. Trpělivost růže přináší a v tomhle případě to platí desetinásobně.
Byly chvíle, kdy jsem měla chuť to vzdát. Zejména začátek, než se vám pořádně rozjede laktace, tak je velkou zkouškou síly vaší vůle.
Takže zatněte zuby a jak vám řekli v porodnici: „Přikládejte miminko co nejvíce.“.Rada č. 2 – Neposlouchejte rady babiček, tchýně a dalších!

Nejvíc mě na mé cestě v boji pro kojení rozhodily právě „dobře míněné rady“ babiček, známých a zkrátka lidí v okolí, se kterými jsem se dostala do kontaktu. Danielka je hodně kontaktní a uplakané miminko, takže celé šestinedělí jsem opravdu nedělala nic jiného, než že seděla v křesle a stále a stále kojila.
A v tom přijdou ony rady tipu: Máš slabé mléko. Neměla bys ji dokrmit? Určitě má hlad a proto pořád pláče. Nesmíš ji tolik rozmazlovat a kojit pokaždé, když si řekne. Létalo mi to kolem hlavy a několikrát jsem v zoufalství už opravdu uvažovala, že otevřu Nutrilon a na celé kojení se vykašlu.
Věřte svému tělu a svému instinktu. Po čase se vše srovná a budete spokojené vy i miminko. Jen se to musíte oba naučit a sehrát se a to nejde za týden.


Rada č. 3 – Laktační poradkyni do každé rodiny!

Jak jsem psala v předchozích článcích, pro mě to byly nejlépe investované peníze. Když už jsem byla opravdu zoufalá a v depresi, že mám málo mléka, tak mě moje laktační poradkyně dokázala vždycky uklidnit a dodat sílu do dalšího „boje“. Ať už po telefonu nebo emailu, tak každé vlídné a uklidňující slovo bylo moc fajn a vlilo mi další krev do žil.


Rada č. 4 – Pijte, co vám síly stačí!

Pitný režim je při kojení zásadní. Vždycky jsem měla problém s dodržováním pitného režimu. Teď se snažím si to hlídat a myslet na pití, protože se to pak odrazí i v náběhu laktace. Kombinuji bylinkové kojící čaje, vodu nebo džusy. Nesmí chybět ani oblíbená káva, protože té se prostě nevzdám. Jen si ji teď vychutnávám v bezkofeinové variantě.
Jakmile jeden den piju méně, tak mám druhý den pocit „prázdnějších“ prsou. Mám láhev, kterou si pořád doplňuji pitím a neustále ji nosím u sebe. Tak se mi podaří režim dodržet, i když jsem někde na cestách.
Laktaci také můžete podpořit homeopatiky, nebo přírodními tabletami, které vyhovují mě.


Rada č. 5 – Zapojte celou rodinu!

Kojení vám ze začátku zabere opravdu velkou část dne. Pokud jste samy doma jen s miminkem, tak je to mnohem jednodušší. Pokud už máte doma staršího sourozence, jako mám já, tak potřebujete pomoc. Mnou vydávané pokyny z křesla měla Dominička na háku a nepřejte si vidět, jak vypadal náš dům po celém dni, co jsem byla s holkama sama doma. Ani jsem netušila, kolik doma máme hraček :-).

V šestinedělí se u mě střídal manžel s tchýní a mou maminkou a velmi mi pomohli tím, že zabavili Dominičku a já se mohla věnovat pouze Danielce. Zajistili také běžný chod domácnosti, protože jinak bychom zapadli mezi horu špinavého nádobí a prádla. Nebojte se této pomoci využít, velmi vám to pomůže.A jaký je váš příběh? A máte ještě další tipy, jak pomoci kojení? Nebo jste patřily mezi šťastlivce, kteří s kojením neměli vůbec problém? Dejte mi vědět dole v komentářích.

Tereza

Komentáře

Oblíbené příspěvky