Jak dobře vybrat školku

Jestli máte doma tříleťáka, stejně jako já, tak vás teď určitě taky zaměstnává výběr školky pro vaši ratolest. Naštěstí už pominul ten velký baby boom a dle informací z naší školky by se letos měly v pohodě dostat do státních školek i tříleté děti (což byl v předchozích letech problém).

V naší části Prahy máme na výběr mezi třemi státními školkami. Dvě z nich jsou menší, spíše rodinného typu a jedna klasická velká, kde je ve dvou budovách několik tříd od nejmenších dětí, až po předškoláky.
Státní nebo soukromá školka?

My jsme se s mužem jednoznačně shodli, že chceme dát Dominiku do státní školky a co nejblíž domovu. Nechceme se do budoucna stresovat přejížděním na druhý konec Prahy a svým vybavením, vzdělávacím systémem nám místní školky naprosto vyhovují. Netrváme na speciálním typu výuky (montessori, výuka v angličtině, atd.). Osobně si myslím, že v rámci předškolního vzdělávání to není klíčové. Důležitější je podle mě výběr základní školy, ale na to máme zatím ještě čas.

Pokud by se Dominika do státní školky nedostala, řešila bych to opět návštěvou dopolední "školky" v rámci mateřského centra, kam chodí Domča nyní. Přijde mi naprosto zbytečné platit 10 tis měsíčně, když budu s miminkem doma a nemusím řešit nástup do práce. Je možné, že se v průběhu roku ve státní školce místo uvolní a Dominiku by vzali později.


Zdroj

Den otevřených dveří

Velkou váhu v mém rozhodování sehrála návštěva školek na dnech otevřených dveří. Dominika byla se mnou, všude si pohrála a i její názor pro mě byl důležitý.

Měla jsem možnost si popovídat s ředitelkou školky a vidět i paní učitelky, které by se později o Dominiku staraly. To hodnotím jako klíčové, protože není nic horšího, než když vám nesedí učitelka nebo ředitelka.

Nějaké základní otázky jsem si předem vypsala na papír, ale hodně toho vyplynulo ještě z rozhovoru s pedagogy.

A které otázky se mezi námi rodiči objevovaly nejčastěji?

  • Naše dítě už po obědě nespí. Bude to problém?
    Odpověď: Uvidíte, že tedy spát budou. Děti mají natolik rozmanitý a nabitý program (spojený s ranním vstáváním), že některé usínají už při obědě.
  • Dcera / syn se ještě sám neumí kompletně obléknout a obout boty.
    Odpověď: Menším dětem pomáháme a velmi brzy se to sami naučí, protože to odkoukají od starších kamarádů. Určitě se nemusí umět sami kompletně obléknout a obout a nemusíte se bát, že bych jim učitelé nepomohli. Je však fajn, když v tomto rodiče spolupracují a snaží se, aby se i doma děti samostatně oblékaly a obouvaly.
  • Musí být děti bez plen?
    Odpověď: Ano musí a musí si umět říct, že potřebují na toaletu. S "nehodami" se počítá a stávají se i větším dětem.

Očkování

Já jsem tohle téma neřešila, protože Domča je očkovaná všemi povinnými vakcínami. Spoustu rodičů ale zaskočilo, že bez očkování jejich děti do školky nemohou přijmout. A teď nemyslím rodiče, kteří děti nechtějí nechat očkovat, ale ty rodiče, jejichž děti byly třeba nemocné a vakcíny museli ze zdravotních důvodů odložit. Pokud tedy vaše dítě nemá kompletní vakcinaci, tak i přestože ho do školky přijmou, tak nastoupit může až v okamžiku doočkování. Tím byli někteří rodiče zaskočení.


Zdroj

Jak probíhá zápis?

K zápisu s sebou musíte přinést přihlášku, kterou obdržíte ve školce. Je lepší si ji vyzvednout dříve, než v den zápisu, protože na přihlášku budete potřebovat také potvrzení od pediatra, že je dítě způsobilé k nástupu do školky a očkované.

Potvrzení od pediatra se platí, ale je to u každého lékaře různé. Naše pediatrička chtěla 200 Kč. Podstatné také je, že každá škola má svůj formulář, takže pokud hlásíte dítě do více školek, tak za každou přihlášku musíte svému pediatrovi zaplatit.

S vyplněnou a potvrzenou přihláškou potom přijdete k zápisu, kde si vaši přihlášku zaevidují a pak už zbývá si jen držet palce, jestli se vejdete do volné kapacity.

Informaci o přijetí naše školka bude zveřejňovat na webových stránkách a to pod číslem dítěte, které vám přidělí při zápisu. Pokud se nedostanete do školky, je možné individuálně nahlédnout u ředitelky, na kterém místě se vaše dítě umístilo a případně se odvolat.Snad vám mé shrnutí pomohlo a pokud vás ještě něco zajímá, tak se ptejte dole v komentářích a pokud budu vědět, ráda vám odpovím.

A jak jste školku vybírali vy?

Tereza


Komentáře

Oblíbené příspěvky